2022 YKS Sınava Girerken Yanımızda Bulunması / Bulunmaması Gerekenler

 Bu konu hakkında soru sormak ya da yorum yazmak için tıklayınız!

2022 YKS Sınava Giriş Belgeleri Çıktı! Sınava giriş belgelerini OSYM’nin Aday İşlemleri sayfasından çıkartabilirsiniz! 2022 YKS Kılavuzuna göre:

Adaylar Sınava Girerken Neleri Yanında Bulundurmak Zorundadır
1- Sınava Giriş Belgesi Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresinden TC Kimlik Numarası ve şifresi ile giriş yaparak çıktı alacakları Sınava Giriş Belgesi’ni yanına almalıdırlar. Belgede sınav merkezi, bina, salon ve fotoğraf yer almalıdır.

2- Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Veya Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Veya Fotoğraflı Geçerlilik Süresi Dolmamış Pasaportun Aslı : Adayların sınava girebilmeleri için fotoğraflı nüfus cüzdanı veya fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı veya fotoğraflı geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur.
Bunların dışında

  • Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartın aslı,
  • Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı,
  • T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi de sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. (Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafın olması zorunludur. Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.)

Bunların dışında;
Sürücü belgesi,Meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.


Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. getirmemelidir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş), şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Sınava Girerken Adayın Yanında Bulundurması Yasak Olan Eşyalar
Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına;

  • Çanta, cüzdan, cep telefonu, her türlü saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalar (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, kağıt/madeni para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlar.
  • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar,
  • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizat
  • Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlar,
  • Bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleri,
    Kutu/şişe içerisinde ilaç kesinlikle yasaktır

 Bu konu hakkında soru sormak ya da yorum yazmak için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*